PH300F48-28 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 1
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 10.8A 36V - 76V Input
PH300F48-28
DigiKey Part Number
PH300F48-28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH300F48-28
Description
DC DC CONVERTER 28V 300W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
10.8A
Mfr
Power (Watts)
300 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Features
Remote On/Off, OCP, OVP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
Module
Voltage - Input (Max)
76V
Size / Dimension
5.75" L x 3.39" W x 0.50" H (146.0mm x 86.0mm x 12.7mm)