PFH500F-48-1D0-R
DigiKey Part Number
285-PFH500F-48-1D0-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFH500F-48-1D0-R
Description
AC/DC CONVERTER 48V 504W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 10.5A 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
PFH500F-48-1D0-R Models
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
91%
Size / Dimension
4.00" L x 2.40" W x 0.53" H (101.6mm x 61.0mm x 13.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
10.5A
Line Regulation
±0.1%
Power (Watts)
504 W
Load Regulation
0.1%