PFH500F-12-000-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK-Lambda
In Stock: 1.358
Datasheet
MFR Recommended
TDK-Lambda
In Stock: 626
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 42A 85 ~ 265 VAC Input
PFH500F-12-000-R
DigiKey Part Number
285-PFH500F-12-000-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFH500F-12-000-R
Description
AC/DC CONVERTER 12V 504W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PFH500F-12-000-R Models
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
92%
Size / Dimension
4.00" L x 2.40" W x 0.53" H (101.6mm x 61.0mm x 13.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
42A
Line Regulation
±0.3%
Power (Watts)
504 W
Load Regulation
0.125%