PFH500A-28-000-R
DigiKey Part Number
285-PFH500A-28-000-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFH500A-28-000-R
Description
AC/DC CONVERTER 28V 504W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 18A 85 ~ 135 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PFH500A-28-000-R Models
Category
Power (Watts)
504 W
Manufacturer
TDK-Lambda
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate, Load Sharing, PFC, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Efficiency
92%
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
Full Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.40" W x 0.53" H (101.6mm x 61.0mm x 13.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 135 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
28V
Line Regulation
0.15%
Current - Output (Max)
18A
Load Regulation
0.1%