PFE1000F-12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK-Lambda
In Stock: 207
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 60A 85 ~ 265 VAC Input
Industrial Power Supply Product Range Overview Video
PFE1000F-12
DigiKey Part Number
285-1851-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE1000F-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1000W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Remote On/Off, Universal Input
Manufacturer
TDK-Lambda
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
84%
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
21-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
6.30" L x 3.94" W x 0.53" H (160.0mm x 100.0mm x 13.4mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
48mV
Current - Output (Max)
60A
Load Regulation
48mV
Power (Watts)
1000 W