MTW30-51212-V
DigiKey Part Number
285-MTW30-51212-V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTW30-51212-V
Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V -12V 30W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 12V -12V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTW30-51212-V Models
Category
Current - Output 2
1.2 A
Mfr
Current - Output 3
300 mA
Series
Power (Watts)
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Voltage - Isolation
3 kV
Type
Open Frame
Efficiency
76%
Number of Outputs
3
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Voltage - Output 1
5V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
12V
Size / Dimension
5.51" L x 2.56" W x 1.02" H (140.0mm x 65.0mm x 26.0mm)
Voltage - Output 3
-12V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
3 A