Image for LWD50-1212 is not available
LWD50-1212
DigiKey Part Number
285-LWD50-1212-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LWD50-1212
Description
AC/DC CONVERTER 2X12V 50W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 2 Output 12V 12V 85 ~ 265 VAC Input
Category
Current - Output 2
2 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
2 kV
Part Status
Obsolete
Efficiency
72%
Type
Open Frame
Operating Temperature
0°C ~ 60°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
12V
Size / Dimension
6.30" L x 3.82" W x 1.02" H (160.0mm x 97.0mm x 26.0mm)
Voltage - Output 2
12V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
2 A