KWS15A-15
DigiKey Part Number
285-2487-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KWS15A-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 1A 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KWS15A-15 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
TDK-Lambda
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-10°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Bulk
Efficiency
84%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
4-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.94" H (50.8mm x 25.4mm x 24.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
60mV
Current - Output (Max)
1A
Load Regulation
120mV
Power (Watts)
15 W