JWT75-525/R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 1
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 12V -5V 85 ~ 265 VAC Input
JWT75-525/R
DigiKey Part Number
285-JWT75-525/R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JWT75-525/R
Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V -5V 75W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output 2
4 A
Mfr
Current - Output 3
500 mA
Series
Power (Watts)
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Voltage - Isolation
3 kV
Type
Open Frame
Efficiency
72%
Number of Outputs
3
Operating Temperature
-10°C ~ 65°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Output 1
5V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
12V
Size / Dimension
7.40" L x 3.62" W x 1.65" H (188.0mm x 92.0mm x 42.0mm)
Voltage - Output 3
-5V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
8 A