JWS75-48/C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for JWS75-48/C is not available
JWS75-48/C
DigiKey Part Number
285-JWS75-48/C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JWS75-48/C
Description
AC/DC CONVERTER 48V 75W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
79%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
6.88" L x 3.62" W x 1.65" H (174.8mm x 91.9mm x 41.9mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
1.6 A