JFS1500-24
DigiKey Part Number
285-1378-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JFS1500-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1500W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
75%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
11.06" L x 4.87" W x 2.00" H (280.9mm x 123.6mm x 50.8mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
62.5 A