ISA48015A050V-001-R
DigiKey Part Number
ISA48015A050V-001-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISA48015A050V-001-R
Description
DC DC CONVERTER 5V 75W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 15A 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ISA48015A050V-001-R Models
Category
Power (Watts)
75 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OVP
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Isolated Module
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
Sixteenth Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.50" H (33.0mm x 22.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Sixteenth Brick
Current - Output (Max)
15A