IQP48100A012V-001-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Delta Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Image for IQP48100A012V-001-R is not available
IQP48100A012V-001-R
DigiKey Part Number
285-IQP48100A012V-001-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IQP48100A012V-001-R
Description
DC-DC, PCB MOUNT, QUARTER BRICK,
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 1.2V 100A 36V - 75V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
80%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
100A
Standard Number
Power (Watts)
120 W