Image for IQN48007A280V-001-R is not available
IQN48007A280V-001-R
DigiKey Part Number
285-IQN48007A280V-001-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IQN48007A280V-001-R
Description
DC-DC, PCB MOUNT, QUARTER BRICK,
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 7A 36V - 75V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
92%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
7A
Standard Number
Power (Watts)
196 W