IQE48017A120V-001-R
DigiKey Part Number
IQE48017A120V-001-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IQE48017A120V-001-R
Description
DC DC CONVERTER 12V
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 17A 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IQE48017A120V-001-R Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
90%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.39" H (57.9mm x 36.8mm x 9.9mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
17A