I7C2W020A120V-0F3-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-I7C2W020A120V-0F3-R-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | I7C2W020A120V-0F3-R |
Description | DC DC CONVERTER 8-24V 300W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 8 ~ 24V 20A 9V - 36V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | I7C2W020A120V-0F3-R Models |
Category | Applications ITE (Commercial) |
Mfr | Features Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off, Remote Sense |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Packaging Box | Efficiency 97% |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Type Non-Isolated PoL Module | Package / Case Sixteenth Brick |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 1.45" L x 1.34" W x 0.98" H (36.8mm x 34.0mm x 24.9mm) |
Voltage - Input (Min) 9V | Supplier Device Package Sixteenth Brick |
Voltage - Input (Max) 36V | Control Features Enable, Active Low |
Voltage - Output 1 | Approval Agency CE, UKCA |
Current - Output (Max) 20A | Standard Number 60950-1; 62368-1 |
Power (Watts) 480 W |