HWS50A-48/HD
DigiKey Part Number
285-HWS50A-48/HD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS50A-48/HD
Description
AC/DC CONVERTER 48V 53W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HWS50A-48/HD Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
86%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 71°C (With Derating)
Type
Open Frame, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.72" L x 3.23" W x 1.04" H (120.0mm x 82.0mm x 26.5mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
1.1 A