HWS50-15/A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK-Lambda
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 265 VAC Input
HWS50-15/A
DigiKey Part Number
285-1345-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS50-15/A
Description
AC/DC CONVERTER 15V 50W
Customer Reference
Detailed Description
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
83%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
4.72" L x 1.24" W x 3.23" H (119.9mm x 31.5mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
15V
Current - Output 1
3.5 A