HWS30A-12/HD
DigiKey Part Number
285-HWS30A-12/HD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS30A-12/HD
Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Detailed Description
Open Frame, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
HWS30A-12/HD Models
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
86%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
3.74" L x 1.24" W x 3.23" H (95.0mm x 31.5mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
2.5 A