HWS1800T-6
DigiKey Part Number
HWS1800T-6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS1800T-6
Description
AC/DC CONVERTER 6V 1800W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 6V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
HWS1800T-6 Models
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
82%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
11.00" L x 4.98" W x 3.23" H (279.4mm x 126.5mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
6V
Current - Output 1
250 A