HWS1800T-3
DigiKey Part Number
HWS1800T-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS1800T-3
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 1800W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
HWS1800T-3 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
75%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
11.00" L x 4.98" W x 3.23" H (279.4mm x 126.5mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
3.3V
Current - Output 1
300 A