HWS1000-36
DigiKey Part Number
HWS1000-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS1000-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 1000W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HWS1000-36 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
9.45" L x 5.00" W x 3.25" H (240.0mm x 127.0mm x 82.6mm)
Voltage - Output 1
36V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
29.3 A