HWS1000-12/HD
DigiKey Part Number
HWS1000-12/HD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS1000-12/HD
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1000W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HWS1000-12/HD Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
85%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
9.45" L x 5.00" W x 3.25" H (240.0mm x 127.0mm x 82.6mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
88 A