HFE1600-12
DigiKey Part Number
285-2037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFE1600-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1600W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HFE1600-12 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
90%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 71°C (With Derating)
Type
Front End
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
12.61" L x 3.40" W x 1.61" H (320.4mm x 86.2mm x 40.8mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
133 A