Image for EWS600-48 is not available
EWS600-48
DigiKey Part Number
EWS600-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EWS600-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 600W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 132 VAC, 170 ~ 265 VAC Input
Category
Current - Output 1
13 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
3.75 kV
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Remote On/Off, Remote Sense
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 132 VAC, 170 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.87" L x 7.48" W x 3.62" H (200.0mm x 190.0mm x 92.0mm)
Voltage - Output 1
48V