DTM70CN240
DigiKey Part Number
285-DTM70CN240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTM70CN240
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 72W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 70 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTM70CN240 Models
Category
Power (Watts)
70 W
Manufacturer
TDK-Lambda
No Load Power Consumption
150mW
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C (With Derating)
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
70.8" (1.80m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.72" L x 2.05" W x 1.22" H (120.0mm x 52.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
3A