DTM65PW280C8
DigiKey Part Number
285-2480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTM65PW280C8
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 28V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28V 65 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTM65PW280C8 Models
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Manufacturer
TDK-Lambda
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
41.34" (1.05m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.17" L x 2.36" W x 1.22" H (106.0mm x 60.0mm x 31.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output
28V
Weight
1 lb (453.59 g)
Current - Output (Max)
2.32A
Base Product Number
Power (Watts)
65 W