DTM160CN120
DigiKey Part Number
285-DTM160CN120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTM160CN120
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 120 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
DTM160CN120 Models
Category
Power (Watts)
120 W
Manufacturer
TDK-Lambda
No Load Power Consumption
150mW
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
37.4" (0.95m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.91" L x 2.76" W x 1.50" H (150.0mm x 70.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
12.5A