DTM110PW200C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
20V 110 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
DTM110PW200C
DigiKey Part Number
285-2144-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTM110PW200C
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 20V 110W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DTM110PW200C Models
Category
Power (Watts)
110 W
Manufacturer
TDK-Lambda
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
41.34" (1.05m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.70" L x 2.55" W x 1.52" H (170.0mm x 64.8mm x 38.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Weight
1.3 lbs (589.7 g)
Voltage - Output
20V
Base Product Number
Current - Output (Max)
5.5A