Image for DT60PW180P is not available
DT60PW180P
DigiKey Part Number
DT60PW180P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT60PW180P
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 59W
Customer Reference
Detailed Description
18V 59 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Current - Output (Max)
3.3A
Manufacturer
TDK-Lambda
Power (Watts)
59 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
75%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
39.4" (1.00m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.12" L x 2.72" W x 1.57" H (130.0mm x 69.1mm x 39.9mm)
Voltage - Output
18V