DRB50-15-1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-DRB50-15-1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DRB50-15-1 |
Description | AC/DC DIN RAIL SUPPLY 15V 51W |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 15V 3.4A |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DRB50-15-1 Models |
Category | Current - Output (Max) 3.4A |
Manufacturer TDK-Lambda | Power (Watts) 51W |
Series | Voltage - Isolation 3 kV |
Packaging Bulk | Applications Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial) |
Part Status Active | Efficiency 90% |
Input Type AC or DC | Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating) |
Number of Outputs 1 | Features Adjustable Output, Universal Input |
AC Voltage - Input 85 ~ 264 VAC | Size / Dimension 3.54" L x 1.18" W x 2.95" H (89.9mm x 30.0mm x 74.9mm) |
DC Voltage - Input (Min) 120V | Approval Agency CE, cULus, cURus |
DC Voltage - Input (Max) 373V | Base Product Number |
Voltage - Output 1 15V |