D1SE120-24-A5
DigiKey Part Number
285-D1SE120-24-A5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D1SE120-24-A5
Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
TDK-Lambda
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
5 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Active
Efficiency
92%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
IP20, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.34" L x 1.50" W x 4.92" H (110.2mm x 38.1mm x 125.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
110V
Approval Agency
BIS, CE, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
250V
Standard Number
61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V