CUT75-522/TB
DigiKey Part Number
285-CUT75-522/TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUT75-522/TB
Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V -12V 75W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 12V -12V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CUT75-522/TB Models
Category
Current - Output 3
1 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
3 kV
Part Status
Active
Efficiency
85%
Type
Open Frame
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
3
Features
Adjustable Output, Baseplate, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
5V
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.06" H (127.0mm x 76.2mm x 26.9mm)
Voltage - Output 2
12V
Approval Agency
CE, TUV
Voltage - Output 3
-12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
8 A
Base Product Number
Current - Output 2
3 A