CUS60M-18/SF
DigiKey Part Number
285-CUS60M-18/SF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS60M-18/SF
Description
AC/DC CONVERTER 18V 59W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CUS60M-18/SF Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.95" H (76.2mm x 50.8mm x 24.2mm)
Voltage - Output 1
18V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
3.25 A