CUS30M-36/P
DigiKey Part Number
285-CUS30M-36/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS30M-36/P
Description
AC/DC CONVERTER 36V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 840mA 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS30M-36/P Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Manufacturer
TDK-Lambda
Features
Adjustable Output, Universal Input
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Bulk
Efficiency
90%
Mounting Type
Through Hole
Type
Open Frame
Package / Case
6-DIP Module
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.85" H (76.2mm x 50.8mm x 21.7mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
36V
Line Regulation
144mV
Current - Output (Max)
840mA
Load Regulation
288mV
Power (Watts)
30 W