CUS30M-24/P
DigiKey Part Number
285-CUS30M-24/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS30M-24/P
Description
AC/DC CONVERTER 24V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 1.25A 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CUS30M-24/P Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Manufacturer
TDK-Lambda
Features
Adjustable Output, Universal Input
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Bulk
Efficiency
90%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Open Frame
Package / Case
6-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.85" H (76.2mm x 50.8mm x 21.7mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
96mV
Current - Output (Max)
1.25A
Load Regulation
192mV
Power (Watts)
30 W