CPFE500F-28-DL-C
DigiKey Part Number
285-CPFE500F-28-DL-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPFE500F-28-DL-C
Description
AC/DC CONVERTER 28V 500W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 28V 90 ~ 265 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4.242 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
85%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Enclosed, Conformal Coated
Features
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 265 VAC
Size / Dimension
10.63" L x 4.96" W x 2.15" H (264.0mm x 126.0mm x 54.5mm)
Voltage - Output 1
28V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
18 A