CPFE1000FI-12/CH
DigiKey Part Number
285-CPFE1000FI-12/CH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPFE1000FI-12/CH
Description
AC/DC CONVERTER 12V 720W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPFE1000FI-12/CH Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4.242 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
81%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, Baseplate, I2C Interface , Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
10.00" L x 4.41" W x 1.73" H (254.0mm x 112.0mm x 44.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
60 A