CN30A110-12
DigiKey Part Number
CN30A110-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN30A110-12
Description
DC DC CONVERTER 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 60V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CN30A110-12 Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
84%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
60V
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.5A