CN200A110-12
DigiKey Part Number
CN200A110-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN200A110-12
Description
DC DC CONVERTER 12V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 16.7A 60V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CN200A110-12 Models
Category
Power (Watts)
200 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
60V
Package / Case
9-DIP Module, 1/2 Brick
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
2.28" L x 2.40" W x 0.50" H (57.9mm x 70.0mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
16.7A