CCG10-48-12DF
DigiKey Part Number
285-CCG10-48-12DF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCG10-48-12DF
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 10.08W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 420mA, 420mA 18V - 76V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CCG10-48-12DF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
76V
Size / Dimension
0.75" L x 0.49" W x 0.45" H (19.0mm x 12.4mm x 11.5mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 2
-12V
Approval Agency
IEC, UL, CSA, EN, CE, UKCA
Current - Output (Max)
420mA, 420mA