CC30-4812SFP-E is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 980
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 36V - 76V Input
CC30-4812SFP-E
DigiKey Part Number
285-1963-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC30-4812SFP-E
Description
DC DC CONVERTER 12V 30W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Mfr
Power (Watts)
30 W
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
20-DIP Module, 17 Leads
Voltage - Input (Max)
76V
Size / Dimension
1.51" L x 1.32" W x 0.33" H (38.4mm x 33.5mm x 8.3mm)