CC30-2403SFP-E
DigiKey Part Number
285-1958-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC30-2403SFP-E
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 30W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 9A 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC30-2403SFP-E Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
20-DIP Module, 17 Leads
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.51" L x 1.32" W x 0.33" H (38.4mm x 33.5mm x 8.3mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
9A