CC25-2405SF-E is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 30
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 5A 18V - 36V Input
Industrial Power Supply Product Range Overview Video
CC25-2405SF-E
DigiKey Part Number
445-2461-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC25-2405SF-E
Description
DC DC CONVERTER 5V 25W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
5A
Mfr
Power (Watts)
25 W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
30-DIP Module, 25 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.77" L x 1.70" W x 0.28" H (44.9mm x 43.2mm x 7.0mm)