CC10-1212SF-E
DigiKey Part Number
445-2437-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC10-1212SF-E
Description
DC DC CONVERTER 12-15V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12 ~ 15V 1A 9V - 18V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC10-1212SF-E Models
Category
Current - Output (Max)
1A
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
7-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.40" L x 0.89" W x 0.33" H (35.6mm x 22.6mm x 8.5mm)
Voltage - Input (Max)
18V