MLZ2012M4R7WT000
DigiKey Part Number
445-6401-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-6401-1-ND - Cut Tape (CT)
445-6401-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLZ2012M4R7WT000
Description
FIXED IND 4.7UH 500MA 300 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Multilayer Inductor 500 mA 300mOhm 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
MLZ2012M4R7WT000 Models
DC Resistance (DCR)
300mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
70MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)
Current - Saturation (Isat)
180mA