MLZ1608DR10MT000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 32.664
Datasheet
100 nH Shielded Multilayer Inductor 850 mA 182mOhm 0603 (1608 Metric)
MLZ1608DR10MT000
DigiKey Part Number
MLZ1608DR10MT000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLZ1608DR10MT000
Description
FIXED IND 100NH 850MA 182 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MLZ1608DR10MT000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
700mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
182mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)