MLJ1005HXG56NETD0B
DigiKey Part Number
445-MLJ1005HXG56NETD0BTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MLJ1005HXG56NETD0BCT-ND - Cut Tape (CT)
445-MLJ1005HXG56NETD0BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLJ1005HXG56NETD0B
Description
FIXED IND 56NH 950MA 325 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 nH Shielded Multilayer Inductor 950 mA 325mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLJ1005HXG56NETD0B Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
325mOhm Max
Series
Q @ Freq
14 @ 13.56MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
13.56 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±4nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)