CS12-F2GA472MYGS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 15.663
Datasheet
Image for CS12-F2GA472MYGS is not available
CS12-F2GA472MYGS
DigiKey Part Number
CS12-F2GA472MYGS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS12-F2GA472MYGS
Description
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±20% 250VAC Ceramic Capacitor F Radial, Disc
Datasheet
EDA/CAD Models
CS12-F2GA472MYGS Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Ratings
X1, Y2
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C