B32921C3473M026
DigiKey Part Number
495-B32921C3473M026-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32921C3473M026
Description
FILM CAP MKP X2 0.047UF 20% 305V
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins - Long Leads
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V